Naziv društveni softver najčešće se odnosi na bilo koji web softver koji podržava grupnu komunikaciju, interakciju i stvaranje online zajednice te kreiranje i razmjenu sadržaja.
U ovu skupinu spadaju alati poput wikija, blogova, podcastinga, alata za društveno umrežavanje i društveno označavanje, različitih alata za razmjenu datoteka i mnogi drugi, a neki od poznatijih alata svakako su Facebook, YouTube, Twitter, LinkedIn, MediaWiki, Del.icio.us, Flickr, Digg...
Društveni softver i obrazovanje
Iako se ovi alati najčešće povezuju s druženjem i zabavom, ukoliko se upotrijebe na adekvatan način, mogu biti i izuzetno korisni u obrazovanju. Jednostavnošću korištenja omogućavaju sudjelovanje svih sudionika obrazovanja – od učenika, preko nastavnika do roditelja. Poticanjem komunikacije, interakcije i suradnje potiču i primjenu inovativnih pristupa poučavanju, poput kolaborativnog, timskog, problemskog i projektnog rada. Dostupnošću putem Interneta mogu otkloniti vremenske i prostorne barijere i nastavu prenijeti u online okruženje.
Uz to, korištenjem ovih alata u nastavi, učenici aktivno razvijaju i svoje digitalne kompetencije i informacijsku pismenost, savladavajući ne samo korištenje računala i društvenih softvera, već i pravila ponašanja u online okruženju.
Saznajte više o:
- Postojećim i potrebnim institucionalnim politikama osnovnih i srednjih škola prema korištenju alata društvenog softvera u obrazovanju i nastavi
- Postavkama privatnosti na dvije najveće društvene mreže - Google+ i Facebooku
- Glosteru i što s njime možete u obrazovanju
- Twitteru u nastavi
- Važnosti YouTube-a i njegovoj primjeni u nastavi
- Obrazovnim potencijalima Flickra
- Računalnoj sigurnosti u svijetu društvenog softvera
- Kako zaštititi privatnost na Facebooku